Osteoartróza - otázky a odpovědi

Onemocnění kloubů postihuje v České republice přibližně 12 % populace, 80 % lidí starších pětapadesáti let. Víte vše důležité o osteoartróze? Na nejdůležitější a nejčastěji kladené otázky odpovídá MUDr. Eduard Šťastný z ortopedické kliniky 2. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Fakultní nemocnice Motol.

Co je to osteoartróza?

Osteoartróza, zkráceně artróza, je chronické kloubní onemocnění, při kterém dochází k postupnému ubývání kloubní chrupavky. Projevuje se bolestmi a omezením hybnosti kloubu.

Proč k ní dochází?

U primárního typu není příčina doposud objasněna. Tzv. sekundární artróza se rozvíjí nejčastěji následkem úrazu (poškozením menisku, předního zkříženého vazu, přímým poraněním chrupavky), na podkladě vrozené vady (dysplazie kyčelního kloubu), při systémových zánětlivých onemocněních (revmatoidní artritida) nebo při metabolických onemocněních.

Jaké klouby jsou nejčastěji postiženy?

Nejčastěji jsou postižené nosné klouby dolních končetin - kyčel, koleno, hlezenný kloub, ve vyšším věku i páteř a drobné klouby rukou.

Existují i jiné metody léčby, než užívání léků?

Zcela nezbytnou podmínkou úspěšné konzervativní léčby je dostatečný pohybový režim, správná výživa a korekce hmotnosti. Postižený by se měl také vyvarovat jednostranné zátěže, nadměrného přetěžování pohybového aparátu.

Co jsou to chondroprotektivní látky (SYSADOA)?

Jedná se o léky nebo doplňky stravy (např. PROENZI 3), které snižují bolesti kloubů a zlepšují strukturu kloubní chrupavky a funkci kloubů (SYSADOA - příznaky ovlivňující léky s pomalým účinkem). Jejich účinek nastupuje zhruba po 4 týdnech od začátku podávání a přetrvává až 2 měsíce po jejich vysazení.

Jaká je úloha analgetik a nesteroidních antirevmatik při léčbě artrózy?

Analgetika pouze tlumí bolest, nesteroidní antirevmatika (NSAR) mají i protizánětlivý účinek. Přináší okamžitou úlevu, ale každý pacient je vystaven riziku různých vedlejších nežádoucích účinků. Mezi nejzávažnější patří krvácení do zažívacího traktu. Současné užívání chondroprotektiv vede k podstatnému snížení dávky NSAR.

Lze rozvoj artrózy zpomalit operací?

Artroskopické metody ošetření menisků a zkřížených vazů umožňují zamezit relativně rychlému poškození kloubního povrchu. V současné době při ohraničených defektech kloubní chrupavky lze provést transplantaci chrupavky či její překrytí speciální kolagenní síťkou. I metoda návrtů defektu s aplikací růstových faktorů se zdá být velmi nadějnou.

Má význam zabývat se léčbou osteoartrózy v době implantací endoprotéz?

Voperování umělé kloubní náhrady vede k úplnému odstranění kloubních ploch, takže se jedná o nevratný výkon. I přes vyspělou technologii výroby a volbu odolných materiálů dochází k postupnému odbourávání vazby mezi endoprotézou a kostí. Každá další operace je spojena s často horšími výsledky ve smyslu bolestí a omezení hybnosti umělého kloubu.

Kloubní náhrada je až to poslední řešení. Měli bychom být tedy ke svým kloubům šetrní už od doby, kdy naše kostra přestane růst a začne stárnout. Vždyť na klouby dolních končetin je vyvíjen tlak, který převyšuje čtyřnásobně váhu lidského těla. Dopřejte proto kostem, chrupavkám a šlachám dostatek vitaminů, minerálních látek a kolagenu, a hlavně přiměřeného pohybu.

 

 

Osteoartróza - otázky a odpovědi patří do témat
  • pozor Neznamy 30.11.2015 19:12:43

    Nedajte sa oklamať falosnou reklamou na vyrobky Priessnitz,ale tiež Proenzi, Cemio a pod. Je to len spôsob ako ľuďom tahat peniaze z vrecka za predrazene produkty a to dookola,bez neisteho vysledku.Nic na tom nemeni fakt,ze sa tieto vyrobky predavaju v lekarnach. Ak máte problémy s bolestou klbov,či sliach,vyguglite si prípravok od firmy Alavis a najmä skúsenosti ľudí s týmto pripravkom,nakoľko je primárne vyvinutý pre veterinarne účely.Koncentracia ucinnych látok je omnoho vyššia nez v produktoch pouzivanych v humánnej medicine.Vela stastia všetkým.

  • OA drobných ručních kloubů Jana 05.06.2014 21:17:05

    Dobrý den, je někdo po operaci drobného ručního kloubu na ruce z důvodu osteartrozy??Jsem po operaci a hodně zklamaná.Ukazovák sice není tak hrubý, ale stále dost vykřiven!!..a to již napořád! Do operace jsem šla s přesvědčením, že bude prst neohnutelný, ale rovný!! Děkuji za reakci. Jana

  • Priessnitz Klára 27.11.2013 21:15:23

    Na bolest kloubů používám priessnitz kloubní výživu i mojí známí...Mohu potvrdit perfektní účinnost. Užívám ho už delší dobu, řekla bych půl roku i více a jsem opravdu spokojená. Fakt super! Obsahuje boswelii, ta je protizánětlivá a i dva druhy kolagenů...takže není co dodat...hlavně zabírá a to je to nejdůležitější!


Adresář

Diskutujte na téma Revma, artróza, artritida

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku